VEGYSZER NÉLKÜL A KERTBEN IS....


Házilag készített rovarirtók természetes alapanyagokbólE-mail
Írta: Administrator   
2013. május 31. péntek
rovarirto2Ismerkedjünk meg olyan rovarölők elkészítésével, amelyek természetes összetevőket tartalmaznak, így biztonságosan alkalmazhatók a zöldségeskertben. 
Hogyan készítsünk természetes rovarirtót?
A permetlé elkészítéséhez meleg vizet használjunk, és akkor permetezzünk vele, ha a hőmérséklete 15-33°C, mert így bizonyosan nem fogja megégetni a növények leveleit. Néhány olaj alapú spray is megégetheti a növényeket, főleg akkor, ha forró nyári napon permetezünk vele. Éppen ezért használat előtt próbáljuk ki a rovarölő sprayt, úgy, hogy csak egy pár levelet fújunk be vele. Ha károsítja ezeket a leveleket, változtassunk az összetételen, szükség szerint kevesebb víz vagy olaj hozzáadásával.
Olaj alapú természetes rovarirtó
Ezt a házi készítésű rovarirtót is próbáljuk ki először, mert kiégetheti főleg a karfiol, a vörös káposzta és a tök leveleit.
Keverjünk össze egy csésze növényi olajat (földimogyoró-olajat,, pórsáfrányolaj, napraforgóolaj) és egy evőkanál mosogatószert. Tároljuk üvegedényben vagy konténerben. Amennyiben spray formában szeretnénk alkalmazni, akkor keverjünk össze egy ½ teáskanál olajat és egy ½ teáskanál mosogatószert egy csésze vízzel. Tegyük a szórófejes permetezőpalackba. Fújjuk be vele növényeinket és, ha szükséges ismételjük meg az eljárást hét nap múlva!
lelveltetu-edenkert huFotó: edenkert.huOlajos-fokhagymás rovarölő
Ez a rovarirtó alkalmas az olyan kártevők kiirtására, mint a levéltetvek, a káposztalepkék, a szúnyogok és a lisztharmat gombája.
Vágjunk fel egy fej fokhagymát apróra, vagy zúzzuk össze a fokhagyma-préssel. Keverjük össze egy csésze növényi olajjal. Fedjük le és tegyük két napig a hűtőbe. Ellenőrizzük, hogy elég átható-e a fokhagyma szaga, mert, ha nem, adjunk még a keverékhez zúzott fokhagymát, és tegyük vissza újabb két napra a hűtőbe.
Akkor van kész, ha erős, átható szagot áraszt. Szűrjük át az elegyet, hogy eltávolíthassuk a fokhagymadarabkákat. Atermészetes rovarirtó spray tartalmazzon 4 csésze meleg vizet, 2-3 teáskanállal az olajos-fokhagymás keverékből és 2-3 csepp mosogatószert. A kártevő rovarok megjelenésének már az első jelére permetezzük be vele a növényeink teljes felületét!
Természetes muskátlis rovarirtó
Közismert, hogy a muskátli erős illata elriasztja a rovarokat. (Ez a spray elkészíthető más erős illatú növényekből is, mint amilyen a körömvirág vagy a fokhagyma.) A muskátli az egyik legjobb rovarriasztó növény.
Turmixgép segítségével keverjük simára az egyenlő mennyiségű víz és muskátli keveréket. Szűrjük át kis lyukú szűrőn. Hogy pemetlevet kapjunk, vegyítsünk össze 1 teáskanál muskátlis keveréket 2 csésze vízzel.
Alkoholos-olajos rovarölő
Ez a házi készítésű rovarirtó számos kártevő ellen hatásos.
Keverjünk össze egy csésze izopropil alkoholt egy liter vízzel és egy teáskanál növényi olajjal. Töltsük a keveréket a szórófejes permetezőpalackba, és már használhatjuk is.
muskatli4Rovarirtó kártevő bogarak irtására
Ennek a rovarirtónak az elkészítése csakis „erős” szívűeknek ajánlott. Ha felügyeljük a gyermekeket, ők is összegyűjthetik a kertben talált bogarakat, amelyek ennek a rovarirtónak a fő összetevői.
Helyezzük a bogarakat egy régi, már nem használt turmixgépbe, de legalább félig töltsük meg a mixer edényét. Miután cseppfolyósítottuk a turmixgépbe helyezett bogarakat, szűrjük át és adjunk hozzá annyi vizet, amennyi a spray állaghoz szükséges. Ha hígabbra szeretnénk, több vizet használjunk, ha sűrűbbre kevesebbet.
Ezeknek a házilag is elkészíthető rovarirtóknak az az előnyük, hogy olcsóbbak és megbízhatóbbak, mint a kereskedelemben kapható vegyszerek. Természetes alapanyagokból készülnek és veszélytelenek a növényekre nézve

forrás : édenkert....


HÁZI PERMETLÉ



Permetlé saját kezűleg!

Ha a kiskertedben már megjelentek a kártevők, akkor sem kell lemondanod a vegyszermentes gazdálkodásról. Bár a boltban kapható permetszereknél macerásabb növényi alapanyagokból „ellenanyagot” kotyvasztani, ne add fel elveidet, hanem próbáld ki a következő recepteket!

    A levéltetvek ellen a legjobb orvosság a csalánpermetezés: 10 kg friss csalánt áztass be egy napra 50 liter esővízbe! Ha nem szeretnél élni ezzel a biztos, de nagyon büdös módszerrel, jó megoldás lehet a fák közé ültetett sarkantyúka, mert magához vonzza a tetveket. A zöldbab levéltetve ellen viszont rebarbarafőzettel védekezhetsz. Hetente többször permetezz ezzel a szerrel!
   
 A kártevő rovarok hatásos ellenszere a kifőtt és kihűlt burgonyalé, míg a kártékony csigák kiváló gyűjtőnövénye a rebarbara.  
    Az őszibarackot megtámadó tafrinás levélfodrosodás ellen jó eséllyel küzdhetsz mezeizsurló-főzettel (10 liter vízben áztass 15 dkg szárított füvet), de a tejes víz is hatásos lehet 1 : 1 arányban. A zsurlótea megelőzésként gombás fertőzések kivédésére is alkalmas.      
    
A szamócaatkát, a szamóca egyik legkártékonyabb ellenségét fokhagymalével teheted ártalmatlanná: 10 liter forrásban lévő vízhez tegyél 70 dkg apróra vágott fokhagymát. A siker érdekében fel kell emelned a leveleket, és alulról is be kell permetezned őket.
    
A tarackot csicsóka ültetésével számolhatod fel.
    A cseresznyelegyet peterakás idején (a virágzás után három héttel) fehérüröm teával távolíthatod el. A legyek 20 fok fölött bújnak ki a talajból, kikelésüket vastag mulccsal késleltetheted.
    
A légykártól a hagymát sárgarépa ültetésével védheted meg.
    A drótférgeket félbevágott krumplival gyűjtheted össze, a répaféléket támadó fonálférgeket bársonyvirág telepítésével teheted ártalmatlanná, míg a szamócát mustárral vagy körömvirággal védheted meg a „fonalas” ellenségektől.
   
 Általános gombaölő szerként bevált a tölgyfakéreg-főzet (1 liter vízben 10 dkg kérget főzzünk meg), és a varádicsvirág főzete (3 dkg virágot 1 liter vízben áztassunk három napig, majd háromszorosra hígítva permetezzük le a gombás részeket).
   
 A lisztharmatra érzékeny növények védőnövénye a mellé ültetett fokhagyma és a sarkantyúka. Az uborka testőre ekkor a bazsalikom, a salátáé a turbolya.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.